Author, business consultant and the face of this blog

Hi ! You found me. I'm Petra. Three days before the expiration of 2019, I started writing a blog "Written in a dress / turtleneck." It never occurred to me before that I would start blogging. To this day, I speak about myself  as  the author of the articles. I threw myself into it written in a dress / turtleneck for three reasons. I'll keep one  for myself. The first reason is that on December 27 I found out that it can be an interesting hobby and I was also interested in a blog  scene in the field of business, etc. The third reason was that a lot of people think that writing about business is boring. Travel, food, cosmetics or lifestyle and clothing are more cool.
I decided to try writing about business, business meetings, makeup and startups for startups.

I combine dresses, pants, skirts, etc. according to what interests me. And I write about things I have tried, I received them as a gift for Christmas or birthday.

Since May 2021, I have been consulting for influencers from 1 to 10 followers.

In July 2021, we invented sustainable cosmetic masks in a family business. Advance sale from October 2021

 -----------

Ahoj! Našli jste mě,

 Jsem Petra. Tři dny před koncem roku 2019 jsem začala psát blog Napsáno v šatech /roláku Nikdy předtím mě nenapadlo, že začnu psát blog. Dodnes o sobě mluvím jako s autorem článků. Vrhla jsem se do toho,  ze tří důvodů. Jeden si nechám pro sebe. První důvod je ten, že jsem 27. prosince zjistila, že to může být zajímavý koníček a také mě zaujala scéna blogu v oblasti podnikání atd. Třetím důvodem bylo, že si spousta lidí myslí, že psaní o podnikání je nudný. Cestování, jídlo, kosmetika nebo životní styl a oblečení jsou více cool. Rozhodla jsem se zkusit psát o podnikání, obchodních schůzkách, líčení a oblečení pro startupisty .

 Kombinuji šaty, kalhoty, sukně atd. Podle toho, co mě zajímá. A píšu o věcech, které mám vyzkoušené, dostala jsem je jako dárek k Vánocům nebo k narozeninám.

 Od května 2021 konzultuji pro influencery od 1 do 10 sledujících. V červenci 2021 jsme v rodinné firmě začali udržitelnými  kosmetickými  maskami. Předprodej od října 2021.